КОІПОПК

Лют 08 2017

Print this Запис

07 лютого 2017 року відбувся майстер-клас учителів географії з формування предметних компетентностей учнів у процесі навчання географії

07 лютого 2017 року на базі  навчально-виховного комплексу «Спеціалізована загальноосвітня школа I-ІІІ ступенів № 5 з поглибленим вивченням іноземних мов – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5» Обухівської міської ради Київської області відбувся майстер-клас учителів географії  Лісової Тамари Вікторівни, учителя географії НВК «ЗОШ  I-ІІІ ступенів № 3 – ліцей» Обухівської міської ради Київської області, Захарченко Алли Георгіївни, учителя географії НВК «СЗОШ I-ІІІ ступенів № 5 з поглибленим вивченням іноземних мов – ЗОШ І-ІІІ ступенів № 5» Обухівської міської ради Київської області, Безкровної Тетяни Миколаївни, учителя географії НВК «СЗОШ  І-ІІІ ступенів № 1 з поглибленим вивченням української мови та літератури – ЗОШ  І-ІІІ ступенів № 1 імені А.С. Малишка» Обухівської міської ради Київської області» з теми: «Формування предметних компетентностей учнів у процесі навчання географії».

У заході взяли участь:

Мигаль Марина Леонтіївна, начальник управління освіти виконавчого комітету Обухівської  міської  ради;

Совенко Валерій Володимирович, завідувач відділу методики викладання географії, економіки та краєзнавства КВНЗ КОР «Академія неперервної освіти»;

Капітоненко Ольга Степанівна, завідувач міського методичного кабінету;

Коновал Антоніна Іванівна, директор навчально-виховного комплексу «Спеціалізована загальноосвітня школа I-ІІІ ступенів № 5 з поглибленим вивченням іноземних мов – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5» Обухівської міської ради Київської області;

Жевага Валентина Миколаївна, заступник директора з навчально-виховної роботи навчально-виховного комплексу «Спеціалізована загальноосвітня школа I-ІІІ ступенів № 5 з поглибленим вивченням іноземних мов – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5» Обухівської міської ради  Київської області;

учителі географії міст: Обухова, Бучі, Фастова та районів: Васильківського, Згурівського, Обухівського й Таращанського. Усього – 16 осіб.

Під час  проведення майстер-класу  було розглянуто такі питання:

 1. Формування предметних компететентностей учнів на уроках географії.
 2. Моделювання уроку географії у 7 класі з теми «Північна Америка. Географічне положення. Відкриття та освоєння материка».
 3. Створення тестів для перевірки предметних компетентностей учнів з теми «Північна Америка».
 4. Екскурсія на підприємство ТОВ «Алеана».
 5. Круглий стіл: «ТОВ «Алеана» – сучасне виробниче підприємство».

На початку заняття, у ході доповіді з теми «Формування предметних компетентностей учнів на уроках географії» Лісова Тамара Вікторівна у своєму виступі, який супроводжувався цікавою презентацією, зазначила, що в Концепції нової української школи визначено 10 ключових компетентностей, серед яких важливою для вчителів географії є також компетентність в природничих науках та технологіях. Звернула увагу, що в основу побудови змісту й організації процесу навчання географії покладено компетентнісний підхід, відповідно до якого кінцевим результатом є сформовані ключові, міжпредметні та предметні компетентності учнів. Географічні компетентності можна розділити на п’ять груп:

 • Природнича компетентність
 • Соціально-економічна компетентність
 • Екологічна компетентність
 • Просторова компетентність
 • Краєзнавча компетентність.

Далі Захарченко Алла Георгіївна провела майстер-клас щодо підготовки та проведення уроку для учнів 7 класу на компетентнісній основі з теми «Північна Америка. Географічне положення. Відкриття та освоєння материка» з використанням різноманітних інноваційних та інтерактивних методів і прийомів роботи, які розкривають технологію педагогічної системи роботи вчителя.

На завершення теоретичної частини Безкровна Тетяна Миколаївна поділилася досвідом створення та використання  тестових і практичних завдань для перевірки сформованих компетентностей учнів з теми «Північна Америка». Слухачі заняття виявили зацікавленість у створенні та вирішенні даних завдань.

 

Під час практичної частини заходу було проведено екскурсію на сучасне підприємство хімічної промисловості ТОВ «Алеана», де відбулося ознайомлення з виробничими процесами та технологією виготовлення виробів з пластику (сміттєвих контейнерів, меблів, господарчих товарів тощо). Після завершення екскурсії відбувся круглий стіл «ТОВ «Алеана» – сучасне виробниче підприємство» в якому взяли участь працівники підприємства та дали вичерпні й професійні відповіді на численні запитання учасників заходу.

   

Учителі-практики висловили подяку авторам майстер-класу та організаторам за актуальний, змістовний методичний захід, проведений на високому організаційному і науково-методичному рівні.

Рекомендації майстер-класу

Із метою успішної реалізації Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, активізації пізнавальної діяльності учнів, формування їхніх ключових компетентностей у процесі навчання географії, усвідомлюючи роль учителя у підвищенні якості географічної освіти  в сучасній українській школі з метою забезпечення компетентнісно-орієнтованого навчання учасники заходу  рекомендують:

 1. Для реалізації компетентнісного підходу вчитель повинен оволодіти такими навичками:
 • працювати в команді;
 • приймати самостійні рішення;
 • мобільно перебудовуватися;
 • ставити і вирішувати нові професійні задачі;
 • самостійно вивчати і запроваджувати професійні новації.
 1. Підготувати навчально-методичний посібник: «Формування предметних компетентностей учнів на уроках географії».