КОІПОПК

Кві 06 2017

Print this Запис

4 квітня 2017 року відбулося заняття «Писанкарство як важлива складова формування культурологічної компетентності підростаючого покоління»

4 квітня 2017 року на базі Клавдіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Олександра Рибалки Бородянської РДА відбулося планове заняття для вчителів трудового навчання (технічних та обслуговуючих видів праці) опорних навчальних закладів з теми «Писанкарство як важлива складова формування культурологічної компетентності підростаючого покоління». Заняття проводила вчитель трудового навчання даного навчального закладу Зелінська Наталія Олександрівна.

Заняття розпочалося із теоретичної частини, під час якої вчителі ознайомилися з історією виникнення і розвитку писанкарства в Україні, а також із регіональними особливостями розпису та кольорової символіки писанок.

Під час практичної частини Наталія Олександрівна провела майстер-клас із виготовлення писанки сорококлинки. Об’єкт виготовлення майстриня обрала не простий. Проте для вчителів було дуже цікаво дізнатись, що така писанка є оберегом домівки, сім’ї, а писалася на достаток, на здійснення будь-якого задуму – у роботі, навчанні, бізнесі, сім’ї.

Насправді писанка складається із 48 трикутників (клинців), кожен з яких писався на здійснення одного бажання. У символіці писанки трикутник означає багато чого: три виміри, три явища природи: вогонь-вода-повітря, грім-вода-земля, небо-земля-пекло, Чоловік-Жінка-Дитина. У християнстві, яке на писанці теж безумовно відобразилося в більш пізні часи її історії, «сорок клинців» стали символом сорока днів посту, сорока мучеників, сорока днів перебування Ісуса в пустелі, а трикутник символізує Святу Трійцю. Число 40 взагалі знакове – сім «сороковок» дитина перебуває в материнській утробі, в давнину з числом 40 був пов’язаний землеробський цикл, його трактують і за християнськими канонами – сорокаденне перебування Христа в пустелі, свято «Сорок святих», сорокаденний піст перед Великоднем, 40 днів ‒ термін переходу душі після смерті людини.

Результати практичної діяльності – власноруч виготовлені «авторські» писанки – будуть оберегом домівки учасників заходу.

Відділ методики викладання трудового навчання КВНЗ КОР «Академія неперервної освіти» щиро вдячний директору Клавдіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. Олександра Рибалки Кулінському Володимиру Володимировичу і завідувачу  РМК Кукілевській Валентині Миколаївні за надану допомогу та сприяння в організації заходу, а також особливу подяку з побажаннями подальшого професійного розвитку вчителю трудового навчання навчального закладу Зелінській Наталії Олександрівні.