КОІПОПК

Лис 08 2018

Print this Запис

День української писемності та мови

День української писемності та мови – свято, яке щороку традиційно  відзначають в Україні 9 листопада. Започатковане воно в 1997 році, коли Президент України  на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови», у якому зокрема зазначено: «Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день ушанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця».

У цей день проводяться заходи, спрямовані на підтримку української мови, на підняття її престижу в українському суспільстві:

  • покладають квіти до пам’ятника Несторові-літописцю;
  • відзначають найкращих популяризаторів українського слова;
  • заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою;
  • стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика, що проводиться за підтримки Міністерства освіти та науки України та Ліги українських меценатів (щороку понад 5 мільйонів учасників із 20 країн світу беруть участь у Конкурсі).

Починаючи з 2000 року, 9 листопада на Українському радіо звучить радіодиктант національної єдності, відтоді всі охочі можуть взяти участь у написанні радіодиктанту та не стільки з’ясувати, чи добре знають українську мову, як продемонструвати єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово. Незмінними є умови мовного флеш-мобу: диктант треба писати лише від руки, надруковані в будь-якому текстовому редакторі файли не перевірятимуть. Водночас, надіслати роботу на перевірку можна й електронною поштою: для цього написаний від руки диктант потрібно відсканувати чи сфотографувати. Радіодиктант можна писати навіть шрифтом Брайля. Адресу, а також детальні умови диктанту повідомляють безпосередньо перед його написанням.

Цікавий факт: здавна в Україні існувала традиція: 9 листопада батьки відводили дітей у школу на перший день навчання, а потім усі разом ішли до церкви, ставили свічку перед образом Нестора-літописця і молилися, щоб він допоміг дитині в навчанні.