КОІПОПК

Січ 30 2018

Print this Запис

Історична година пам’яті, приурочена 100-річчю Героїв Крут

29 січня 2018 року на базі музею історії освіти Київщини КВНЗ КОР «Академія неперервної освіти» проведено тематичну історичну годину «Крути: подвиг і трагедія», приурочену 100-річчю Дню пам’яті Героїв Крут.

29 січня 1918 року юні захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху – бій під Крутами.

Саме тоді, недалеко від залізничної станції Крути, що розташована за 130 км на північний схід від Києва, добровольчий Студентський Курінь, що складався із юнаків-студентів Університету імені Святого Володимира, новоствореного Українського Народного Університету та гімназистів Київських гімназій, відстоюючи право українського народу жити у власній державі, вступили в нерівний бій із більшовицькими військами.

Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера М. Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків, «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.

У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який врятував молоду українську державу.

Сучасників особливо вразило поховання 27 юнаків, у повному розквіті сил, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової Могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».

І хоч подвиг героїв Крут згодом забули більш ніж на 70 років, а їхні могили за радянських часів було зруйновано, подвиг під Крутами увіковічнений у пам’яті українців.

У незалежній Українській державі День пам’яті Героїв Крут відзначається на державному рівні з 2003 року.

У 2006 році встановлено пам’ятник «Монумент битви під Крутами 1918» (авт. А. Гайдамака).

Мета заходу:

  • розширення знань студентів про трагічні та водночас легендарні сторінки в історії українських визвольних змагань (1917-1921 рр.): про події 29 січня 1918 року під Крутами, що стали символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність;
  • ушанування мужності та героїзму захисників незалежності Української держави;
  • сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві та виховання поваги до історичного минулого українського народу.

Тематичний захід проведено за участі студентів першого курсу спеціальності «Образотворче мистецтво» КВНЗ КОР «Білоцерківський гуманітарно-педагогічний коледж» (куратор Слуцька Н.О., заступник директора з виховної роботи Счастлива О.Д.).

Історичну годину пам’яті проведено під гаслом: «Хто не знає свого минулого – не вартий свого майбутнього».

Захід розпочався демонстрацією документального фільму «Герої України. Крути. Перша незалежність» та історичним повідомленням «Їх перший бій – останній бій» Пількевич О.Д., методиста відділу музейної освіти та бібліотечної справи КВНЗ КОР «Академія неперервної освіти», про історію юних захисників, 300 добровольців січового куреня, які не були обізнані ні зі зброєю, ані з військовим мистецтвом, і пішли на захист своєї держави, свого рідного краю.

У заході також було використано інформаційні матеріали: виступ президента України П. Порошенка під час вшанування Дня пам’яті полеглих у бою під Крутами, відеоматеріали «Крути – і сум, і біль, і вічна слава України».

Величаво, із піднесенням прозвучала літературно-історична композиція «Нев’янучий вінок пам’яті Героїв Крут», (презентація «Бій під Крутами», відео «Крути –1918 р.», список учасників бою під Крутами, Меморіал пам’яті Героїв Крут), вірш Павла Тичини «Пам’яті тридцяти» у виконанні студентів першого курсу: Ярослави Запари, Герасимця Віталія, Берестенко Радміли та ін.

Студенти взяли участь у дискусії «Як би я вчинив на місці юних Героїв?» Із великою увагою і хвилюванням студенти виражали свої думки, міркування, бачення… А також повідомили цікаві факти про учасника тих подій, а саме: Матвія Данилюка (1892-1994), єдиного учасника бою під Крутами, який дочекався відновлення незалежності України в 1991-му році в селі Ватин Волинської області.

Присутні вшанували хвилиною мовчання загиблих у бою під Крутами та воїнів, сучасних захисників на сході України.

Переконані, що цей захід допоможе молодим людям зрозуміти головне: пам’ять про Героїв Крут буде виховувати нові покоління – міцні, життєрадісні, героїчні, бо справжні герої – серед нас! І ніхто, окрім нас, не захистить свої землю, державу, святині, родину! У цей нелегкий для України час усіх нас об’єднує єдина мета – перемога над агресором, відновлення миру у країні та поступальний розвиток нашої держави у європейському співтоваристві.