КОІПОПК

Print this Сторінка

Віртуальна книжкова виставка «Усе минає, а слово залишається»

9 листопада – День української писемності та мови

 

 

Щороку  9 листопада в Україні відзначається День української писемності та мови. За православним календарем – це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця – письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, ученого, ченця Києво-Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.

Мова – це душа нації, її генетичний код, це основа для єдності держави і духовна гарантія її майбутнього. Без знання рідної мови жодна людина не здатна повноцінно почувати себе частиною свого народу, його історії і культури. Всебічна підтримка рідної мови, зростання її престижу, зміцнення та розвиток – почесна місія кожного громадянина України.

Українська мова – багата, ніжна й ласкава, мудра, доброзичлива, глибокодумна, чиста, правдива. Багатство української мови виявляється в тому, що нею можна висловити найскладніші думки, найтонші почуття і переживання, передати враження про побачене, почуте, прочитане.

До Дня української писемності та мови працівниками бібліотеки інституту підготовлено віртуальну книжкову виставку «Усе минає, а слово залишається». Виставка складається з чотирьох розділів.

Перший розділ «Наша мова – наша історія» містить літературу, яка висвітлює тернистий шлях, який пройшла українська мова в умовах заборон, утисків і обмежень, дослідження вчених-мовознавців про походження і розвиток української літературної мови та розширення її функціональних меж у ХХ столітті, роль та значення української мови в житті сучасної України.

Книжкові видання, представлені у другому розділі «Таїна слова» дають змогу читачам дізнатися про таїну рідного слова, про мовну скарбницю народу, про те, як народжується слово, про історію слів, про наші імена й прізвища, про назви міст, про взаємозв’язки української мови з іншими мовами.

Культура мови – це проблема, яка є предметом публічного обговорення та пильної уваги мовознавців, письменників та людей небайдужих до престижу своєї мови. Третій розділ «Культура мови» містить видання про актуальні проблеми культури усної та писемної мови, практичні рекомендації щодо конкретних випадків слововживання, труднощів граматики та правопису, поради стосовно культури спілкування у вузькому колі та виступу перед широким загалом.

У четвертому розділі «Українська мова: практичне застосування» представлені підручники, навчальні посібники, довідкові видання ознайомлять з теоретичним та практичним матеріалом курсу сучасної української мови, з основними лінгводидактичними поняттями методики навчання української мови, розширять ерудицію вчителя-словесника, а студентам допоможуть організувати цілеспрямовану самостійну роботу.

Виставку адресовано шанувальникам українського слова та всім небайдужим до долі української мови в Україні. Великий український вчений, мовознавець Іван Огієнко сказав: «Мова – душа кожної національності, її святощі, її найцінніший скарб». Любіть, поважайте та вдосконалюйте нашу мову, адже мова, як і Україна, – у нашому серці, і починається вона з кожного з нас.