КОІПОПК

Тра 17 2019

Print this Запис

Методичні рекомендації щодо відзначення 23-ї річниці Конституції України

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо відзначення 23-ї річниці Конституції України

Джерелом права будь-якої держави є Конституція. Її ще називають Основним законом, який закладає підґрунтя організації і діяльності держави та формування у ній громадянського суспільства. Конституція – це своєрідний суспільний договір, у якому народ визначає основні напрями свого подальшого розвитку та існування, гарантії прав і свобод громадян у суспільстві. Україна свого часу створила першу європейську конституцію – «Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького» Пилипа Орлика. Цей документ на десятки років випередив розвиток західноєвропейської правової думки, заклавши дійсно демократичне підґрунтя в процесі українського державотворення.

Вагомий внесок у розвиток українського конституціоналізму зробили Універсали Центральної Ради. Якщо I, II та III Універсали виходили з того, що Україна – це автономія у складі федеративної Росії, то IV Універсал, прийнятий 22 січня 1918 року, офіційно проголошував незалежність Української Народної Республіки. 29 квітня 1918 року Центральною Радою було ухвалено проект Конституції Української Народної Республіки і обрано Михайла Грушевського Президентом УНР. Проте через історичні обставини ця Конституція так і не набула чинності.

У світовій історії засновником європейського конституціоналізму вважають середньовічну Англію, яка, до речі, й досі не має свого основного закону як кодифікованої конституції – єдиного цілісного документу із внутрішньою структурою. Однак, саме українці створили предтечу європейських конституцій. В 1991 році, здобувши державну незалежність, ми отримали ще один шанс побудувати вільне і демократичне суспільство.

Історія українського державотворення певною мірою непослідовна. Конституція Пилипа Орлика створювалась у засланні для держави, якої фактично не існувало. Чотири радянські конституції, попри усталений стереотип, що «вони були непогані, але не виконувались», – не були конституціями, як такими, взагалі. Вони не несли юридичного підґрунтя для інших законодавчих актів та не реалізовували, наприклад, принципу розподілу влади.

Саме тому Конституція незалежної України стала, насамперед, правовим актом держави і символом громадянського суспільства. Діюча нині Конституція України набрала чинності з дня її ухвалення Верховною Радою України – 28 червня 1996 року.

День Конституції ми не повинні сприймати як свято на честь створення нормативного акту. Ми маємо розцінювати його як День затвердження наших прав і свобод. День ствердження того, як зазначено у статті 3 Конституції України, що «людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю».

На виконання Указу Президента України від 24 квітня 2019 року № 160 «Про відзначення 23-ї річниці Конституції України» та з метою належного відзначення Дня Конституції України упродовж травня – червня 2019 року рекомендуємо.

  1. Провести у закладах освіти області низку тематичних заходів (флешмоби, круглі столи, бесіди, інформаційні хвилинки тощо).
  2. Організувати у пришкільних таборах конкурси малюнків, плакатів про права людини, КВК, усні журнали, турніри юних правознавців, брейн-ринги, перегляд тематичних документальних фільмів тощо.
  3. Створити у музеях закладів освіти постійно діючі експозиції, виставки, що відображають конституційні процеси в Україні.
  4. У рамках ІІ (обласного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)» провести вікторину на знання історії нашої країни, історії прийняття Конституції України, конституційних прав і свобод громадян держави.
  5. У День Конституції України за участю учнів закладів загальної середньої освіти та вихованців закладів позашкільної освіти області провести покладання квітів до пам’ятних знаків та пам’ятників видатним діячам українського державотворення, борцям за свободу і незалежність України.
  6. Інформацію про проведені заходи оприлюднити у засобах масової інформації, на web-ресурсах закладів освіти та місцевих органів управління освітою.

Указ Президента України від 24.04.2019 № 160/2019 “Про відзначення 23-ї річниці Конституції України”